20 ЖОВТНЯ – ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ЗАХВОРЮВАННЯМ НА РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Згідно з Указом Президента від 17 січня 2005 року щорічно 20 жовтня в Україні відзначають День боротьби з захворюванням на рак молочної залози.

Мета дня – звернути увагу жінок на серйозність ризиків захворювання раком молочної залози, поінформувати про вирішальні чинники у запобіганні раку грудей, про профілактику і лікування цього захворювання.

Не дивлячись на сучасний високий рівень технології діагностики і лікування, пухлинні захворювання молочної залози у жінок являються однією із найбільш важких проблем в клінічній онкології. Досить сказати, що рак молочної залози являється основною причиною смертності від онкологічних захворювань жінок дітородного віку. Не менш втішна статистика раку молочної залози у літніх жінок.

Рак молочної залози (РМЗ) на сьогоднішній день яв­ляється найбільш розповсюдженим пухлинним процесом у жінок у всьому світі. На Україні та у Чернівецькій області із 80-х років він займає перше місце серед онкологічних захворювань населення. Так по Україні цей показник в середньому складає 58 на 100 тис. жіночого населення; по Чернівецькій області щорічно  хворіють більше 200 жінок (46 на 100 тис. жінок). Кожні 35-37 хви­лин в країні виявляється РМЗ і кожну годину вмирає жінка від цього захворювання і в основному це жінки працездатного віку.

Показники виявлення раку молочної залози по Чернівецькій області за останні роки складають невтішну картину. Щорічно виявляється біля 220 випадків РМЗ та, на жаль, кожен третій з яких в занедбаній стадії, що свідчить про низький рівень обізнаності населення щодо цієї проблеми та важливості вчасної діагностики та лікування.

Необхідно відмітити, що більш ніж у половини жінок зустрічаються різні варіанти мастопатії- захворювання, яке має принципово важливе значення у виникненні пухлин молочної залози. Молочна залоза являється “мішенню” при порушенні ряду факторів життєдіяльності організму, пов’язаних із функцією обміну речовин, ендокринної сфери, нервової системи, системи імунітету, зовнішніх шкідливих факторів. Тому і вини­кнення мастопатії у жінок потрібно розглядати як нас­лідок різноманітних захворювань організму і, виходячи із вищесказаного, проводити лікування необхідно в першу чергу тієї патології, яка призводить до даного захворювання.

Мастопатія і РМЗ представляють різні захворювання, але тісно пов’язані ніж собою. Мастопатія являється важким фактором ризику раку молочної залози. До факторів ризику виникнення РМЗ у жінок молодших 35 років слід віднести такі ознаки:

1)      Захворювання щитовидної залози, збільшення її в розмірах.

2)      Пізня (після 16 років) поява менструації.

3)      Пізні (після 28 років) перші пологи.

  • Рак молочної залози у кровних родичів.
  • Наявність дизгормональних гіперплазій молочних залоз (мастопатії).

У жінок від 35 до 50 років найбільш суттєві фактори розвитку РМЗ такі:

1) Порушення менструальної функції, нерегулярність, рясні менструальні кровотечі, болісні місячні.

2) Порушення   дітородної функції (безпліддя, відсутність пологів, пізні перші та останні пологи).

3) Запальні або гіперпластичиі процеси придатків матки.

4) РМЗ у родинному колі.

5) Мастопатія.

У жінок від 50 до 60 років фактори ризику наступні:

1) Гіпертонічна хвороба.

2) Ожиріння.

3) Цукровий діабет людей похилого віку.

4) Фіброміома матки.

5) Злоякісні пухлини жіночих статевих органів.

Також до факторів ризику відносяться:

–  фізична травма молочної залози

–  психічні травми (стреси, переживання)

–  порушення харчування (надмірне вживання тваринних жирів)

–  підвищена іонізуюча радіація.

–  гіподинамія (сидячий спосіб життя).

Тому, шановні читачки, знання вказаних вище факторів ризику, особливо їх сукупність, важливо в плані профілактики раку та його вчасної діагностики.

 Що ж потрібно робити жінкам для того, щоб запобігти та вчасно виявити РМЗ? По-перше, потрібно знати, як себе проявляє РМЗ. У нашому стереотипному розумінні хвороба – це тоді, коли болить. Але необхідно запам’ятати, що рак на ранніх стадіях захворювання протікає безболісно і тільки тоді з’являються болі, коли пухлина вростає в м’язи , шкіру, виникають ракові виразки внаслідок розпаду. РМЗ розвивається частіше у жінок після 40 років,  хоча вже зустрічається і в 25-30 річному віці. Йому часто передує ціла низка доброякісних захворювань і змін гормонального та імунного статусу жінки, які виникають ще за багато років до появи раку.

При вузлових формах раку першим і основним симптомом є наявність вузла чи ущільнення в молочній залозі, деформа­ція залози, втягнення соска та шкіри залози. Далі, коли пухлина прогресує, вона може утворити виразку. Тоді власне і з’являється біль. З ускладненнями раку пов’язані набряки рук, збільшені лімфатичні вузли під рукою та над ключицею. Вузлові форми РМЗ на ранніх стадіях жінка може виявити самостійно при регулярному огляді та прощупуванні грудей. Існує так званий внутрішньопротоковий рак, один з симптомів якого є наявність темних, кров’янистих виділень із сосків. Рідше можуть бути інші виділення. При наявності цих симптомів необхідно негайно зверта­тись до лікаря для проходження детального обстеження. Тому тільки завдяки щомісячному самообстеженню молочних залоз жінка у 60-65 може виявити у себе ту чи іншу патологію з боку грудей.  Методика самообстеження грудних залоз (додається). З діагностичною ціллю широко впроваджено на сучасному рівні УЗД (ультразвукове дослідження ) молочних залоз особливо у жінок у молодому віці.

Рекомендації по самообстеженню молочних залоз

На сьогоднішній день визнано найбільш ефективним та інформативним методом обстеження молочних залоз є мамографія. Це вид рентгенівського обстеження на спеціально призначених для цього установках з використанням для знімків мамографічної плівки. Мамографію проводять жінки віком більше 35 років (при відсутності пальпованих пухлинних новоутворень) 1 раз в два роки; після 50 років щорічно. Дане обстеження необхідно проводити при відсутності клінічних проявів захворювання молочних залоз,  як профілактичний (скринінговий) метод діагно­стики. Краще всього проводити мамографію із 1 по 10 день від початку менструації. Достовірність діагностичних даних становить 95-98%. Особливою цінністю даного методу дослідження є виявлення пухлинного утворення в молочній залозі на ранніх “допальпальних” стадіях захворювання (коли пухлина не прощупуєть­ся). Чутки про те, що мамографія сприяє виникненню раку, недостовірні. На сучасних апаратах із застосуванням спеціальної мамографічної плівки дозове навантаження при мамографії в десятки разів менше ніж при виконанні флюрографіі органів грудної клітки.

У розвинутих державах, таких як США, Швеція , Німеччина та інші завдяки регулярній щорічній монографії та виявленню допальтабельної патології вдалося знизити смертність РМЗ у жінок після 40 років на 33-35%. На щастя, можливість такого обстеження в Чернівецькій області є. Майже протягом  15 років діє обласний мамографічний центр на базі Чернівецького обласного онкологічного диспансеру (вул. Героїв Майдану 242). Тут надається консультативна допомога спеціалістами мамологами, здійснюється комплексне гінекологічне та інше обстеження жінок, а також кваліфіковане лікування.

Тому, шановні жінки нашого краю, закликаємо вас подбати в першу чергу самих про своє здоров’я та якість життя. Тільки своєчасне самообстеження, регулярне мамографічне, клінічне та лабораторне обстеження дасть можливість разом подолати таке грізне захворювання, як РМЗ. Не займайтесь самолікуванням та лікуванням так званих “знахарів”, які тільки наживаються на Вашому горі, відтягують своєчасне спеціальне лікування кваліфікованими лікарями-онкологами, що призводить до прогресування пухлинного протесу та метастазувань в інші органи. Своєчасне звернення жінки за допомогою до лікарів дає Вам можливість провести органозберігаючі операції, тобто зберегти молочну залозу і залишитись повноцінною здоровою жінкою.

Пам’ятайте,  що рак  у 95%. випадків є виліковним при умові ранньої діагностики та спеціалізованого  комплексного лікування.

Проводиться доклінічна діагностика наявності онкоклітин в крові людини за допомогою специфічних онкомаркерів на РМЗ.

Створення та підтримка inSite.cc

© Copyright 2016 - Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер - Всі права захищено